Vēsture

Pirmo reizi adžiliti skatītājs ieraudzīja Londonā suņu izstādē Cruft 1978.gada februārī.

Lai saprastu kā radies šis sporta veids, jāatgriežas 1977.gadā. Cruft komitejas loceklim Džonam Verlijam (John Varley) tika dots uzdevums organizēt jautru priekšnesumu galvenajā ringā. Šī priekšnesuma mērķis bija piesaistīt publiku starplaikā pēc pasaules čempionāta obediencē un grupu tiesāšanās sākumu.

Džona galvenā aizraušanās bija zirgi, nevis suņi. Domājot par to, kā zirgi pārlec pāri barjerām, viņam radās ideja izmantot suņus līdzīgā priekšnesumā. Džons iedomājās, kā suņi pārvarēs dažādus šķēršļus. Kopā ar savu draugu Pīteru Minuellu (Peter Meanwell) viņš izstrādāja pirmo adžiliti programmu un piedāvāja pēc tās vairākiem suņu īpašniekiem sagatavot savus suņus.

vesturiskaa_trase.jpg
šādi izskatījās trase

Pēc dažiem mēnešiem Cruft izstādē uzstājās divas sportistu komandas ar četriem suņiem katrā, pārsteidzot skatītājus ar savu azartu, rotaļīgumu un paklausību. Publikas sajūsmai nebija robežu – tā radās jauns suņu sporta veids. Tūkstošiem šīs izstādes suņu īpašnieki vienbalsīgi nobalsoja par tālāku adžiliti attīstību un savu dalību tajā. Drīzumā The Kennel Club oficiāli atzina adžiliti kā suņu sporta veidu un noteica regulāras sacensības, kā arī sastādīja adžiliti noteikumus.
5496655121_f4d40876f9.jpg

1996.gadā Šveicē norisinājās pirmais adžiliti Pasaules čempionāts. Piedalījās 88 sportisti no 22 valstīm.

Līdz 01.01.2002. sacensības norisinājās divās kategorijās: small - līdz 40 cm un large - virs 40 cm.

Medaļu statistika 1992-2010 par valsti un gadu
FCI Adžiliti Eiropas (1992-95) un Pasaules (1996-2010) čempionātu rezultāti

Latvijā šis sporta veids ienāca 1995. gada februārī, kad pirmā adžiliti trenere Ilona Radionova klātienē iepazinās ar šo sporta veidu Maskavā Eirāzijas izstādē, kur piedalījās ar suni paklausības sacensībās. Viņai ļoti iepatikās šis atraktīvais sporta veids. Ilona piedalījās arī Žana Pola Petidijjē seminārā par adžiliti. Atgriežoties Rīgā, tūlīt pat tika strādāts pie šķēršļu izgatavošanas un tika uzsākti pirmie treniņi.

1998.gadā Latvijas sportisti pirmo reizi piedalījās Pasaules čempionātā Meriborā Slovēnijā, veicot trases ārpus ieskaites.
1998_Slovenija_Small.jpg
1998_Slovenija_2_small.jpg