“DRĪKST” un “NEDRĪKST” motivācijāVisi adžilitisti jau sen zina, lai pastiprināt aktivitāti (draivu) un motivāciju, vajag spēlēties ar suni un bieži slavēt viņu. Taču šīs daļas praktiskais pielietojums nav tik vienkāršs, ja jūs vēlaties paaugstināt suņa interesi. Lai atrisinātu šo problēmu, aplūkosim trīs galvenās komponentes: mijiedarbību ar hendleri, uzslavu un hendlera ieradumus.

Mijiedarbība ar hendleri

Tas ir tas, ko jūs darāt, lai slavētu suni un kā viņš reaģē uz to. Tādas asociācijas man rodas, kad es redzu, kā suns reaģē uz uzslavu (lai piedod man vecmāmiņas!)

Atcerieties, ka bērnībā jūs ņēma līdzi uz ģimenes saietiem. Jūs velk pie vecmāmiņas mājas, jūs ar vieglām trīsām tuvojaties lievenim un redzat durvju spraugā vecmāmiņas ēnu. Jums uz sekundi iešaujas prāta doma, kaut viņa jūs neskūpstītu ar savām vecišķajām lūpām un neteiktu, cik liels esat izaudzis.

Kontrastam, vai atcerieties uzbudinājumu un satraukumu pirms zoodārza, parka apmeklējuma vai ciemošanās pie draugiem?

Kad mēs cenšamies motivēt mūsu suņus, mēs neapzināti mēģinām „nosūtīt viņus pie vecmāmiņas”, nevis „pie draugiem”. Spēlējoties ar suni un slavējot viņu, pievērsiet uzmanību viņa garastāvoklim un pajautājiet sev – viņš šobrīd ir „pie vecmāmiņas” vai „pie draugiem”. Ausis paceltas, aste luncinās un viņš griežas ap jums? Vai arī suns stāv nolaidis ausis un nokāris asti? Sāciet uzvesties kā „pie draugiem” un jūs iegūsiet dzīvespriecīgu un enerģisku adžiliti partneri.

Uzslava

Daudziem suņiem nepietiek ar vienkāršu paspēlēšanos pirms vingrinājuma un kāruma vai mantiņas saņemšanu pēc tā izpildes. Motivācija vairāk ir atkarīga no attiecībām ar hendleri, kad jūs smejaties vai priecājaties kopā ar suni. Vajag pacensties, lai gausu, lēnīgu suni pārvērstu par spēcīgu un dzīvespriecīgu.

Izskatīsim sekojošu ainu: suns tiek atvests uz treniņu un tiek nolikts uz izturību, kamēr hendleris mācās trasi. Suns var izmainīt pāris reizes savu atrašanās vietu, un hendleris pārtrauc iesildīšanos, lai atgrieztu suni vietā. Kad iesildīšanās ir pabeigta un visi jautājumi, kā pārvietoties trasē, atrisināti, hendleris atbrīvo suni no izturības un pieved pie starta. Varbūt viņš ar suni pat mazliet paspēlējas, bet visbiežāk vienkārši pavicina suņa deguna priekšā mantiņu vai kārumu, kuru suns uzlūko bez intereses. Tad suns tiek nosēdināts. Hendlers virzās uz priekšu un sauc suni, brīnoties, kāpēc gan suns nekavējoties nepārvērtās par enerģijas un ātruma kamolu, par ko hendleris sapņoja iesildoties.

Vingrinājuma izpildes laikā suns vai nu uzņēma ātrumu, vai arī ne. Pārvarot pēdējo šķērsli, hendleris izmet viņam mantiņu un tūlīt pat pagriežas pret mani ar vārdiem: „Redziet, ko es domāju? Viņš neskrien!”. Vai arī suns pārvar pēdējo barjeru un apstājas, gaidās raugoties uz hendleri. Hendleris dot sunim kārumu un saka, ka viņš ir malacis. Varbūt es pārspīlēju zināmā mērā - bet varbūt arī ne!

Apskatīsim alternatīvu variantu: suni atved uz treniņu , piesien vai liek būrī. Saimnieks iesildās, nepievēršot uzmanību sunim un domājot tikai par trasi. Kad hendleris ir gatavs, viņš pievēršas sunim. Liek sunim apsēsties un atsien viņu vai izlaiž no būra. Ļauj sunim piecelties un apbalvo viņu ar rotaļu par pacietību. Tad viņi izpilda pāris trikus, kā, piemēram, pagriezties pa kreisi vai pa labi, paiet atpakaļ vai apmest kūneli; par šiem trikiem suni arī uzslavē ar rotaļu.

Rotaļa turpinās līdz pat vingrinājuma sākumam. Suni apsēdina, hendlers virzās uz priekšu, un viņi sāk skriet. Kombinācijas beigās hendleris piesauc suni un nedaudz paspēlējas bez mantiņas, veicinot suni lēkāt un uzmundrinoši pliķējot viņu pa muguru vai sāniem. Tad hendleris ņem kārumu vai mantiņu un turpina spēlēties, iespējams, iesaistot rotaļā trikus.

Kādiem ir atslēgas punktiem japievērš uzmanība otrajā scenārijā?

1. Ja jūs piesienat vai liekat būrī suni, gaidot savu kārtu, jūs nenovērsīsiet savu uzmanību uz viņu iesildīšanās laikā un jums nevajadzēs meklēt viņā vainu par vietas pamešanu.

2. Triku un komandu izpilde pirms vingrinājuma dod jums iespēju uzslavēt suni un palīdz viņam sasniegt darba noskaņojumu PIRMS nokļūšanas trasē.

3. Jāatzīmē, ka vingrinājuma izpilde PIRMS tam, kā iedot mantiņu vai kārumu, ietver sevī vairākus mērķus. Pirmkārt, iemitē uzslavas kavēšanos sacensības, kad jums sākumā jāpamet rings, lai varētu uzslavēt suni. Otrkārt, tas padara JŪS par galveno uzslavu un suņa uzmanības centru, mantiņas un kārumi tikai uzlabo jūsu komunikāciju. Ar to jūs panākat, ka komunikācija ar jums ir uzslava sunim, nevis mācat, ka jūs esat vienkārši mantiņu un kārumu izsniegšanas automāts. Atcerieties, bieži tieši rotaļa ar suni sunim ir labākā uzslava, nevis vienkārši rotaļlieta.

4. Turpinot rotaļu ilgi pēc vingrinājuma izpildes un pievienojot svētkiem triku izpildi (par kuriem jūs arī uzslavējat), jūs palielināt uzslavu biežumu sunim un līdz ar to viņa vēlmi strādāt.

Hendlera ieradumi

Kļūdu var izskatīt kā iespēju mācīties. Par nelaimi mūsu reakcija uz kļūdu bieži vien ievieš sunī bailes. Ir vairāki ieradumi, kurus mēs treneri regulāri neapzināti rādām nodarbībās, un kuri var izraisīt sunim uztraukumu. Zemāk minēti daži pieņēmumi, ko labāk darīt, lai paaugstinātu suņa interesi.

Slikts ieradums

Jūs nokavējāt ar komandu pagriezienā un suns vai nu riņķo uz vietas, vai pārvar neīsto šķērsli. Jūs zināt , ka tā ir jūsu kļūda, un kurnat uz sevi. Vai jūsu suns zina, ka esat nepamierināts ar sevi nevis ar viņu?

Alternatīva

Piesauciet suni sev klāt, lūdziet, lai viņš izdara kaut ko pavisam vienkāršu, un uzslavējiet ar kārumu. Suņiem, kuriem pietrūkst motivācijas, es mīlu izmantot darbību, kurai nepieciešama kustība – panākt un pieskarties ar degunu plaukstai vai pariņķot uz vietas.

Slikts ieradums

Jūs izmantojat „Ups” kā signālu, ka uzslavas nebūs, bet tāpat jūs bieži sakāt šo vārdu netīši, kad paši kļūdāties. Kā lai jūsu suns saprot pie kā jūs vēršaties?

Alternatīva

Ja jums ir nepieciešams izmantot signālu tam, ka uzslavas nebūs, izmantojiet frāzi , kuru jūs neizmantosiet attiecībā uz sevi. Piemēram, „Mēģini vēlreiz”, tādēļ, ja jūs teiksiet sev „Ups”, suns jūs nesapratīs.

Slikts ieradums

Suns kļūdījās, piemēram, pārvarēja neīsto šķērsli, un jūs nezinat, kāds ir iemesls. Jūs apstājaties, aizgriežaties no suņa un jautājat trenerim, kāpēc tā notika. Jūsu suns tikmēr saņemt soda veidu, kas izpaužas „ignorēšanā”. Bieži suņi sāk ostīties un nodarboties ar savām lietām.

Alternatīva

Galvenokārt, jums jāsāk nodarboties ar suni. Tā kā jūs negribat slavēt suni par skrējienu tunelī barjeras pārlekšanas vietā, pat ja tā bija jūsu kļūda. Uzslavas jādod tikai tādā gadījumā, ja abi esat rīkojušies pareizi. Nedodiet to, ko bieži sauc par „gabaliņu atjaunošanai”, ja suns izpildīja jūsu rīkojumus, bet jūs nepareizi parādījāt. Nākamreiz, kad rādīsiet pareizi, suns jūs ignorēs un atkal skries tunelī, jo jūs tikko par to viņu paslavējāt. Jautājiet sunim izdarīt kaut ko citu (dejo, sēdi, griezies) un iedodiet kārumu par pareizu izpildi. Tagad jums abiem ir taisnība un uzslavu līmenis sunim ir pietiekami augsts, lai viņš vēlētos ar jums strādāt.

Slikts ieradums

Lai norādītu uz kļūdu, jūs apstājaties, bet suns turpina pārvarēt šķēršļus. Un jūs viņam ļaujat šo autopilotu. Bieži suns turpina pārvarēt šķēršļus, lai saņemtu no jums uzslavu. Iespējams pagātnē jūs par to slavējāt. Piemēram, ja suns pats uzskrēja uz zonas šķēršļa, un jūs devāt viņam komandu „Zona”, vai viņš pats apstājās uz zonas, un jūs paslavējāt. Līdz ar to jūs slavējat suni strādāt bez jums; un svarīgākais, ka jūs slavējat izpildi bez ātruma un entuziasma. Parasti šādās situācijās suņi nestrādā uz pilnu jaudu.

Alternatīva

Atgrieziet suni pie sevis pēc iespējas ātrāk un turpiniet vingrinājumu kopā. Ja nepieredzējis suns paskrien garām šķērslim, bet ir kotrolējams un pārvar nākamo kombinācijas šķērsli, jūs nodarīsiet vairāk ļaunuma apstājoties un izlabojot. Labāk turpiniet. Jūs varat atgriezties pie problēmas nākamajā piegājienā un neaizmirstiet apstāties un uzslavēt suni par iepriekš izlaistā šķēršļa pārvarēšanu.

Slikts ieradums

Kad jūs kļūdāties, jūs ejat atpakaļ un sakāt no jauna bez ieskrējiena, provocējot suni vēlreiz kļūdīties. Reizēm jūs pat sākat vest ar otru roku.

Alternatīva

Dariet tā, lai atgriešanās pie neveiksmīgās vietas būtu tikpat ātra, kā skrējiens pa trasi. Strādājiet tieši pie tā, kas neizdevās. Piemēram, ja suns trāpīja neīstajā tuneļa ieejā, tad nedzeniet viņu uzreiz pareizajā, atgriezieties vienu – divus sķēršļus atpakaļ un sāciet no jauna, cenšoties saglabāt sakotnējo sarežģītības pakāpi. Uzdodiet sev divus jautajums pirms tam: Mans suns vēl ir ieinteresēts? Vai viņš iemācīsies kaut ko?

Slikts ieradums

Jūs pieļaujat kļūdu kombinācijā. Jūs sākat no jauna vairākas reizes, turpinot kļūdīties vienā un tajā pašā vietā. Uzslavu līmenis sunim ir krities, un viņš nemācās to, ko jūs vēlaties viņam iemācīt.

Alternatīva

Pieņemsim jūs kļūdāties izvēlē kalns/tunelis. Ja jūs droši zināt, ka parādījāt sunim visu pareizi, jūs varat mēģināt vēlreiz. Taču, ja suns arī otrreiz izvēlas nepareizo šķērsli, jums ir jāvienkāršo uzdevums. Sāciet ar vienu šķērsli pirms sarežģītās vietas, lai suns nepaspēj uzņemt pilnu ātrumu, un viņam būtu vieglāk izdarīt pareizo izvēli.

Slikts ieradums

Jūs pārāk lēni atgriežaties pie uzdevuma atkārtošanas punkta. Tas dod iespēju jūsu sunim novērsties un sākt ostīties, un vairāk pievērsties apkārtējai pasaulei nevis jums.

Alternatīva

Skrieniet uz starta vietu; padariet sunim “pārtaisīšanu” interesantu. Ja jūs ticat teicienam “ Suns nekad nav vainīgs, vainīgs vienmēr ir saimnieks”, jūsu rīcībai jābūt atbilstošai. Izmainiet savus treniņa ieradumus, lai izvairītos no “galvas jaukšanas” sunim, un jūs pamanīsiet, ka nodarbības beigās viņš būs vairāk uzbudināts nekā sākumā.

Izmantotie resursi: http://www.dogschool.ru
Tulkojums: Solvita Slišāne

Pievienot komentāru

1 + 8 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.