Kāpēc suņi gāž barjeru latiņas?Kāpēc suņi gāž barjeru latiņas?

Daudziem suņiem ir no dabas dots labs lēciens, bet daudziem suņiem ir jāmāca pareizi lēkt.
Daži sportisti nekad neaizdomājas par sava suņa lekšanas prasmēm. Suns vienmēr lec tīri, tikai reizēm nositot kādu latiņu. Hendlerim nav obligāti vienmēr visu rādīt precīzi, acīm redzot suns pats zina savu darbu un ir fiziski spējīgs to izpildīt. Savukārt citiem sportistiem nosista latiņa ir zaudējuma pamatproblēma. Šie hendleri vienmēr domā par barjerām. Kā izlabot suņa lēcienu un kā novērst kļūdas? Tas kļūst par mērķi lielākai daļai treniņu.

Vai suns ir jāapstādina pēc katras nosistās latiņas? Kliegt uz suni, likt gulēt vai sēdēt, neļaut turpināt kustību pa trasi? Kurš ir atbildīgs par to, lai latiņas paliktu nenogāztas, - suns vai hendleris? Personīgi es uzskatu, ka tā ir hendlera atbildība. Tas gan netraucē man aizmirsties un kļūt ērcīgam, kad mans suns nosit latiņu. Bet tas ir MANS uzdevums – iemācīt savu suni lekt, un tas ir MANS uzdevums – noskaidrot, kāpēc mans suns pie situācijas maiņas nosit latiņu.

Reizēm ar gludāku un saprotamāku hendlingu (suņa vadīšanu pa trasi), netraucējot savam sunim lekt, es varu novērst latiņu nosišanu. Citas kombinācijas un situācijas prasa ilgākus treniņus, lai parādītu sunim, kas jādara konkrētos vingrinājumos. Pirmais solis problēmas atrisināšanai - saprast, KĀPĒC jūsu suns sit latiņas.

Lūk, mani „Desmit iemesli, kāpēc suns sit latiņas”:
1. Hendleris sauc suni brīdī, kad viņš atrodas lekšanas zonā
2. Hendleris „izspiež” suni, kad viņš atrodas lekšanas zonā
3. Suņa uzbūve vai kāda trauma apgrūtina vai pat dara sāpīgu iespēju vienmēr lekt tīri.
4. Suns nav apmācīts žestiem un komandām, kad hendleris mainās pie barjeras.
5. Suns izlec pārāk ātri un skar latiņu ar ķepām.
6. Suns izlec pārāk vēlu, nositot latiņu ar ķepām vai pat krūtīm.
7. Suns nezina, kā izliekties ap barjeru sāniem, un nosit latiņu ar pakaļkājām, jo izlec taisni un pagriežas pārāk vēlu.
8. Suns lec pārāk zemu un iztiepies visā garumā, nositot latiņas kustībā.
9. Sunim nav iemācīta izsūtīšana (patstāvīga šķēršļu pārvarēšana, kad hendleris paliek aizmugurē), un viņš, pagriežoties pret hendleri, nosit latiņas ar priekšējo vai pakaļējo kāju iekšpusi.
10. Hendleris rāda pagriezienu un kustības maiņu pārāk agri vai pārāk vēlu.

Kā to labot?

1. Hendleris sauc suni brīdī, kad viņš atrodas lekšanas zonā

Sacensībās: Nedariet tā! Daži suņi neiztur piesaukšanu brīdī, kad viņi atrodas lekšanas zonā. Sauciet suni, kad viņa ķepas būs uz zemes. Centieties dot virziena komandas LĪDZ brīdim, kad suns izleks, nevis lēciena laikā.
Treniņš: Pamēģiniet noskriet trasi klusējot un pavērojiet, cik maz īstenībā balss komandas ir nepieciešamas, lai suni izvadītu pa trasi. Lai noskrietu trasi, izmantojiet žestus, nevis balsi!
Iemāciet sunim samierināties ar jūsu nejaušo slikto hendlingu. Treniņos sakiet kaut ko sunim (sākumā klusi) brīdi, kad viņš atrodas lēcienā virs barjeras. Slavējiet suni, ja latiņa palika neskarta!

2. Hendleris „izspiež” suni, kad viņš atrodas lekšanas zonā

Sacensībās: Nedariet tā! Ja suns sit latiņu, kad jūs pārāk pietuvojaties viņam lekšanas brīdī, izvairieties šķērsot suņa trajektorijas brīdī, kad suns lec.
Treniņš: izvietojiet barjeras līnijā, kur jums būs jātuvojas sunim un jāsūta viņš prom no sevis. Paslavējiet suni, ja viņš nenogāž latiņu. Iemāciet labu komandas izpildi kustībai prom no jums.

3. Suņa uzbūve vai kāda trauma apgrūtina vai pat dara sāpīgu iespēju vienmēr lekt tīri.

Ja jūsu jaunais suns nespēj negāzt latiņas, vai jūsu dresētais suns pēkšņi sācis gāzt latiņas, aizejiet pie veterinārā ārsta – ortopēda uz pilnīgo apskati un iespējams arī uz rentgenu. Veterinārais ārsts, kurš specializējas akupunktūrā, manuālajā terapijā vai fizioterapijā, vislabāk spēs noskaidrot, vai lēciena problēmas ir izraisījusi kāda saslimšana. Reizēm suņa uzbūve nosaka lēciena stilu. Suņi ar smagu priekšējo daļu bieži izlec pārāk vēlu un nosit latiņas ar krūtīm. Astainie suņi ne reti nosit latiņu ar asti! Dažiem suņiem ir vājas vai „slinkas” pakaļējās ķepas. Iespējams, ne visas šīs problēmas spēj atrisināt treniņi un ārstēšana.

4. Suns nav apmācīts žestiem un komandām, kad hendleris mainās pie barjeras.

Iemāciet sunim signālus pie maiņām un centieties tos dot LĪDZ brīdim, kad suns izlec, nevis lēkšanas brīdī vai pēc tā.

5.Suns izlec pārāk ātri un skar latiņu ar ķepām.

Nolieciet barjeras latiņu uz zemes punktā, kur jūsu suns parasti sāk atgrūsties. Jums jāpanāk, lai suns atgrūstos STARP latiņu, kas guļ uz zemes, un barjeru. Lielam sunim iesākumā pamēģiniet novietot latiņu 1,8 m attālumā no barjeras. Izmantojiet tikai vienu barjeru, kamēr jūs sapratīsiet, kāds ir precīzs attālums punkta noteikšanai. Lieciet latiņu diezgan tālu, lai lēcienam uz barjeru suns atgrūstos no zemes pēc tās.
Treniņu turpinājums: Sunim jālec vienmērīgi izmantojot atzīmes punktus uz zemes, t.i. attālumam no barjeras līdz atgrūšanās punktam un piezemēšanās punktam jābūt apmēram vienādam. Pēc tam jūs varat izvietot vairākas barjeras taisnā līnijā, kā arī tāpat atzīmēt ar latiņām parastos trases pagriezienus. Pēc kāda laika jūs varēsiet samazināt latiņas izmēru, kas atrodas uz zemes, lai pakāpeniski varētu to noņemt pavisam.

6. Suns izlec pārāk vēlu, nositot latiņu ar ķepām vai pat krūtīm.

Nolieciet latiņu uz zemes tieši pirms barjeras. Nolieciet to aptuveni 50-60% attālumā no barjeras augstuma (barjerai ar augstumu 60 cm - aptuveni 30-37 cm attālumā no tās). Palieliniet attālumu līdz 100%, ja nepieciešams, lai suns izlektu ātrāk un vienmērīgāk.
Treniņu turpināšanai sekojiet iepriekšējā punkta instrukcijām.

7. Suns nezina, kā izliekties ap barjeru sāniem, un nosit latiņu ar pakaļkājām, jo izlec taisni un pagriežas pārāk vēlu.

Treniņš: Apļi!!! Aplis (barjeras lekšana no otras puses) atkal un atkal no vienas, divām, trīs un četrām barjerām, līdz suns sapratīs, kā pareizi izliekties lēciena laikā. Reizēm pievienojiet kādu uzmanības novēršanas kairinājumu (piemēram, cits suns vai cilvēks) un citu vilinošu šķērsli, kas nav aplī (piemēram, tuneli). Māciet sunim pievērst uzmanību jūsu žestiem un pleciem brīdī, kad suns skrien apli ar jums.

8. Suns lec pārāk zemu un iztiepies visā garumā, nositot latiņas kustībā.

Sāciet ar vingrinājumu, kur sunim jālec vienā ritmā. Novietojiet barjeras diezgan tuvu vienu pie otras (sāciet ar 1,2 m mazam sunim un 2 m - lielam), lai suns nevarētu veikt papildus soļus starp lēcieniem. Sunim ir jāpiezemējas un uzreiz jāatsperas nākamajam lēcienam. Saglabājiet nelielos attālumus starp barjerām, lai suns lektu „arkas” veidā. Dažreiz pievienojiet citu šķērsli, piemēram, tuneli pirms un pēc barjerām un parādiet sunim, kā veikt lēcienu vienā ritmā un PĒC TAM turpināt kustību.

9. Sunim nav iemācīta izsūtīšana (patstāvīga šķēršļu pārvarēšana, kad hendleris paliek aizmugurē), un viņš, pagriežoties pret hendleri, nosit latiņas ar priekšējo vai pakaļējo kāju iekšpusi.

Treniņš: Iemāciet sunim komandu „Uz priekšu!” ar mānekli: mantiņu vai ēdiena trauku. Aizmetiet rotaļlietu vai nolieciet kārumu aiz barjeras. Lai suns redz, ko jūs darāt. Izmantojiet komandu „Uz priekšu!”, kad palaidīsiet suni pie mērķa. Palieliniet barjeru skaitu taisnā virzienā, līdz suns iemācīsies izsūtīties pār barjeru līniju, izmantojot balss komandu.

10. Hendleris rāda pagriezienu un kustības maiņu pārāk agri vai pārāk vēlu.

Suns ir jābrīdina par kustības maiņu brīdī, kad viņš virzās uz barjeru, bet neilgi pirms atgrūšanās.
Ja jūs stāvat taisni, rādot uz barjeru, un pēc tam strauji pagriežaties brīdī, kad suns lec, vai neilgi līdz suns piezemējas – tas ir neveikls un neglīts hendlings. Viegli pagrieziet plecus pirms suns atsperas virzienā, kurp jūs vēlaties, lai suns kustētos, tā it kā jūs vadītu mašīnu. Ja jūs pagriezīsieties pārāk agri, jūs varat atsaukt suni no barjeras vai likt viņam nosist latiņu. Ja jūs nokavēsiet, tad suns izbrīnīsies un, iespējams, nositīs latiņu. Centieties parādīt sunim LĪDZ lēciena sākumam, kur viņam būs jāskrien tālāk. Rādiet sunim trajektorijas ar savu ķermeni vienmērīgi un līdzeni, nevis ar izrāvieniem vai paniski, tad viņš viegli pagriezīsies.

Filmēšana un novērošana.

Iespējams, jums vajadzēs pārskatīt nofilmēto materiālu, kā kustās suns, ne reizi vien vai lūgt trenerim pavērot, kāpēc krīt latiņas. Trenējiet ar treneri individuāli tikai lēcienus, vai sapulcējaties ar draugiem un filmējiet suņa kustību pa trasi un kombinācijām, lai veiktu analīzi vēlāk.

Nav īsākā ceļa jūsu un jūsu suņa apmācībai. Mācīties vajag ne tikai sunim. Ja jūs pareizi un mierīgi vadīsiet suni, būs mazāk nosisto latiņu. Ja jūs labi trenēsieties un viegli izpildīsiet visas kombinācijas, tad arī būs mazāk nosisto latiņu.

Vingrinājumi, kas nepieciešami, lai iemācītu labus lēcienus – kvadrāti, dubultie kvadrāti, taisnā līnija (sprints), apļi, čūskas un astotnieki, serpentīns. Ar šiem vingrinājumiem jūs noslīpēsiet savu tehniku un hendlingu.

Autors: Nancy Gyes
Tulkojums: Solvita Slišāne

Pievienot komentāru

1 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.