Silvia Trkman. "Tik-tak" pagriezieniAutors: Silvia Trkman

Ja dzirdat kādu sakām „tik- tak”, „zip-zap”, „trik-trak” vai kādus citus dīvainus vārdus trasē, varat secināt, ka viņš vai viņa pazīst mani vai es viņu.
Daudzi man raksta, jautājot, ko nozīmē pagriezieni „tik-tak”. Lūk, mans skaidrojums visiem, kas nav apmeklējuši nevienu manu semināru.

Man ir divas dažādas lēcienu komandas. „Hop” nozīmē tālu lēcienu, suns izstiepj atpakaļ pakaļējās ķepas un piezemējas pēc iespējas tālāk no barjeras. „Tik” un „tak” nozīmē saīsināto lēcienu, pakaļējās ķepas pievilktas klāt, jāpiezemējas pēc iespējas tuvāk barjeras sānam pareizā virzienā („tik” pa kreisi, „tak” pa labi).

Kāpēc komandas ir atšķirīgas? Tie ir divi pilnīgi atšķirīgi izturēšanās moduļi, tāpēc tiem ir nepieciešami atšķirīgi nosaukumi. Tie ir dažādi lēcienu stili un ideālā gadījumā visi suņi var lēkt, izmantojot abus paņēmienus. Patiesībā, daži suņi vienmēr lec pievelkot klāt ķepas, un tāpēc viņiem ir labi pagriezieni, bet, skrienot taisnos gabalus, viņi zaudē. Citi, savukārt, vienmēr lec izstiepušies un sasniedz ļoti labus ātruma rezultātus taisnajos gabalos, bet zaudē šaurās un saspiestās trasēs, kurās ir daudz pagriezienu.

Kā iemācīt abus variantus? Māciet kucēnam izmantot viņa ķermeni, iemācot viņam pēc iespējas vairāk dažādu triku! Es milzīgu nozīmi piešķiru trikiem: es uzskatu, ka tā ir adžiliti galvenā sastāvdaļa. To es nezināju, kad mācīju La (pireneju aitu suns) dažādus trikus. Es to darīju tāpēc, ka man patīk spēlēties kopā ar suņiem, un trikus varēja macīt jebkurā laikā un vietā, kur mēs atradāmies, un tikko man bija brīvas vismaz 10 minūtes. To pašu es darīju arī ar Bu (borderkollijs), jo mums vienkārši tas patīk. Un tad izrādījās, ka viņa lieliski lec… Visi manu draugu suņi, kurus es „aplipināju” ar triku apmācību, arī ir ļoti labi lēcēji… Tāpēc es nodomāju, ka šeit noteikti ir saikne… Tikai divi suņi (borderkollijs un boseirons), kuriem bija problēmas ar lēcienu, atnāca uz manu adžiliti grupu pieauguši un līdz tam vispār nenodarbojās, viņiem bija tikai pamata paklausība. Protams, viņiem bija problēmas, šie suņi nemaz nenojauta, ka viņiem ir pakaļējās ķepas!

Jo vairāk trikus zina jūsu suns, jo labāk viņš pārvalda savu ķermeni un labāk lec. Ja jums tā visa nav, „tik-tak” jums nepalīdzēs. Sākuma pārliecinieties, ka jūsu suns labi pārvalda savas pakaļējās ķepas, var lēkt un ir fiziski sagatavots. Ja jums tas viss ir, iemācīt sunim „tik-tak” būs ļoti vienkārši, bet ir nepieciešams diezgan liels atkārtojumu skaits, tāpēc nesteidzieties, mācot šīs komandas. Un vēl: māciet no sākuma, nav jāsāk ar barjerām.

„Tik- tak” pirmsākumā bija manas komandas suņiem apiet manas kājas uz vienu vai otru pusi, nav svarīgi, astotniekā vai apkārt abām manām kājām. Tāpat es izmantoju šo komandu, lai suns apietu apkārt kādam priekšmetam: krēslam, kokam, vai barjeras sānam. Vienkārši barjeras sāns bez latiņas – tas ir īpaši svarīgi suņiem, kas jau nodarbojās ar adžiliti. Kā jūs zināt, suņi slikti vispārina, tāpēc nepieciešams, lai barjeras sāns kļūtu līdzvērtīgs jebkuram citam priekšmetam, kas jāapiet.

Tikai pēc tam jūs varat pievienot barjeras latiņu – sākumā uz zemes, pēc tam celt to 2-5cm (2 cm maziem suņiem, 5 cm lieliem). Īpaši tas attiecas uz suņiem, kas jau lec pilno barjeru augstumu. Vērojiet suni, un laidiet uz leju barjeru latiņu, ja pamanāt, ka suns atkal sāk izstiepties lecienā. „Tik- tak” komandu vienīgais mērķis ir paskaidrot sunim, kā viņam jālec.

Atcerieties, ja jūs gribat pateikt sunim, kā viņam jālec, jums tas jādara PIRMS viņš ir izlecis (atgrūdies no zemes). Pēc tam, kad suns ir atgrūdies no zemes, jau ir par vēlu. Piezemēšanās punktu nosaka atgrūšanās punkts. Ja jūs gribat to izmainīt, jūsu sunim jabūt super talantīgam (es pat teiktu tikai viens suns no 300 ir spējīgs to izdarīt), citādi jūs riskējat nogāzt barjeras latiņu.

Interesanti, cik daudzi cilvēki par to aizmirst… Novēlota komandu došana – pati izplatītākā kļūda, kuru es pamanu cilvēkiem, kas sāk izmantot „tik-tak”. Otra populārākā kļūda – pārāk straujš progress treniņu laikā. Tā kā viss, ko suns iemācās - lekt kā parasti un pēc tam pagriezties, tajā laikā, kad patiesībā viņam ir jālec, samazinot lēcienu pareizā virzienā. Parasta komandu izmantošana bez sākotnējiem treniņiem, aprakstītiem augstāk, rezultātus nedos, ticiet man.

Jo mazāks suns un viņa lēciens ir īsāks, jo mazāk svarīgas „tik-tak” komandas. Toties iemācītas komandas ar vidēju borderkolliju dos trasē (atkarīgs no trases konfigurācijas) labāku rezultātu par 1-2 sekundēm – protams, ja laicīgi tās pielietosiet. Tas arī ļauj sunim saprast, kur viņam javirzās tālāk, gadījumā, ja jūsu atrašanās vieta kaut kādu iemeslu dēļ nerāda to pietiekoši skaidri. Tas padara trasi daudz plūstošāku, gludāku un pagriezieni sunim kļūst tikpat patīkami kā taisnie gabali. Piemēram, La uzskata taisnos gabalus par garlaicīgiem: jo vairāk pagriezienu, jo vairāk laika trasē viņa uzvar. Bu stiprākā puse arī ir pagriezieni. Viņi abi var šķist lēni, bet paskatieties uz laiku.

Atcerieties: māciet no paša sākuma un kustieties lēni, ja jūs steigsieties- nekas neizdosies. Kad jūs sāksiet izmantot komandas trasē: izmantojiet tās tad, kad tās var palīdzēt! Ja suns jau ir gaisā, jau ir par vēlu. Veiksmi nākamreiz!

Izmantotie resursi: http://www.dogschool.ru
Tulkojums: Solvita Slišāne

Pievienot komentāru

4 + 15 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.